Bitcoin to kryptowaluta oparta na specyfikacjach opisanych przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Transakcje są rejestrowane w łańcuchu bloków, który pokazuje całą historię transakcji dla każdej jednostki i służy do weryfikacji własności. Od czego jednak konkretnie zależy cena bitcoina i jak działa giełda krypto walut?
Co kształtuje cenę bitcoina?
Kupowanie bitcoinów bardzo różni się od kupowania akcji lub obligacji. Bitcoin nie jest korporacją, więc nie ma żadnych sald korporacyjnych, ponieważ nie ma kosztów, przychodów ani zysków, które mogłyby stanowić punkt odniesienia dla innych kryptowalut.
W związku z tym polityka pieniężna, stopy inflacji i mierniki wzrostu gospodarczego, które zwykle wpływają na wartość waluty, nie są w tym przypadku stosowane. Z tego powodu czasami trudno jest zrozumieć, dlaczego cena bitcoina rośnie lub spada. Na kurs bitcoin wykres może wpływać kilka czynników:
- podaż bitcoinów i popyt na nie na rynku;
- liczba konkurujących kryptowalut;
- giełdy, które handlują kryptowalutą;
- zasady regulujące jego sprzedaż;
- wewnętrzne zarządzanie kryptowalutą;
- podaż i popyt.
Jak to działa w praktyce?
Cena bitcoina jest kształtowana przez podaż. Te notowania bitcoin są uzależnione do dwóch czynników. Na podaż bitcoinów wpływa na dwa różne sposoby. Po pierwsze, protokół bitcoin umożliwia tworzenie nowych bitcoinów ze stałą szybkością. Nowe bitcoiny wchodzą na rynek, ponieważ górnicy przetwarzają bloki transakcji i planuje się, że tempo wprowadzania nowych monet powinno z czasem zwolnić: wzrost spowolnił z 9,8% (w 2015 r.) Do 6,9% (w 2016 r. rok) i do 4,3% (w 2017 r.). W rezultacie może dojść do sytuacji, w której popyt na bitcoiny będzie rósł szybciej niż podaż, co doprowadzi do tego, że kurs bitcoin pln będzie zwyżkował.
Drugim ograniczeniem podaży jest maksymalna ilość bitcoinów, które mogą krążyć w systemie. Ta liczba jest ograniczona do 21 milionów, a gdy zostanie osiągnięta, górnicy przestaną tworzyć nowe bitcoiny. Na tym etapie działania górników prawdopodobnie będą wspierane opłatami transakcyjnymi. Dostawy bitcoinów osiągnęły 16,8 mln na koniec stycznia 2017 r., Co stanowi 80% całkowitej ilości bitcoinów, które ostatecznie powinny być dostępne, jeśli chodzi o każdy kantor bitcoin.