Co kształtuje cenę bitcoina?

Co kształtuje cenę bitcoina?

Giełda Bitcoin

Cena bitcoina – najpopularniejszej kryptowaluty zmienia się co jakiś czas. Przykładowo, w grudniu ubiegłego roku kosztował 20 tysięcy dolarów, w lutym tego roku jego cena wahała się od 6 do 11 tysięcy dolarów, a teraz jednego bitcoina można kupić za 7,5 tysiąca dolarów. Od czego zależy kurs bitcoin wykres?

Specyfika cen kryptowaluty

Kurs bitcoin pln, jak każdego innego aktywa, kształtuje się pod wpływem podaży i popytu. Wzrost ceny jest zawsze wzrostem popytu, spadek ceny oznacza odpowiednio spadek popytu. Kryptowaluty są w większości zdecentralizowane. Oznacza to, że nie ma ponad nimi regulatora, który w razie potrzeby mógłby kontrolować sytuację rynkową, jak robią to na przykład banki centralne, podnosząc i obniżając stopę dyskontową. Inaczej jest, jeśli chodzi o notowania bitcoin – ich cena kształtuje się na podstawie popytu na aktywa ze strony kupujących.

Co wpływa na cenę?

Giełda kryptowalut rozróżnia kilka czynników, które bezpośrednio wpływają na wzrost lub spadek popytu na kryptowaluty, mogą być bardzo różne, zarówno realne, jak i sztuczne (manipulacyjne). Oto kilka przykładów:

1. Emocje wywołane oczekiwaniem na wzrost / spadek monet, różne ekspertyzy i prognozy publikowane w mediach i na portalach społecznościowych. Fałszywe wiadomości. Kryptowaluty ze swej natury są bardzo podatne na wpływ informacji, które nie zawsze są poprawne i zgodne z prawdą.

2. Manipulacja handlowcami (interwencja werbalna). Kiedy różni guru kryptowalut, tacy jak Witalij Buterin (założyciel Ethereum) czy Charlie Lee (założyciel Litecoin) składali oświadczenia i przewidywania, stanowiło to znaczące wsparcie dla monet. Wtedy kantor bitcoin odnotowywał wzrost ich cen.

3. Regulatorzy i ich polityki dotyczące kryptowalut. Wszelkie pozytywne, a nawet neutralne stwierdzenia, na przykład słowa wypowiedziane na szczycie G20, że kryptowaluty nie zagrażają światowemu systemowi finansowemu, wspierają rynek i prowadzą do wzrostu wartości.

4. Notowanie na giełdach. Kiedy kryptowaluta zostanie dodana do listy instrumentów handlowych na dużej giełdzie kryptowalut (na przykład jak Steller na giełdzie Huobi lub jak Litecoin na Coinbase), wówczas użytkownicy tej giełdy uzyskują dostęp do zakupu tej monety, co prowadzi do wzrostu popytu. Następnie cena kryptowaluty rośnie.