Czy to się opłaca?

Czy to się opłaca?

Zakup kryptowalut

Coraz rzadziej zastanawiamy się, jak kupić bitcoin za pln, a interesuje nas bardziej to, czy taka inwestycja jest dla nas realnie korzystna. Nie ma tutaj oczywiście prostej odpowiedzi. Udzielmy zatem odpowiedzi bardziej wyczerpującej.

Aktywa jak wszystkie inne

Patrząc na całą sprawę w sposób przychylny dla bitcoin, należy zauważyć, że kryptowaluty to po prostu dobra inwestycyjne takie same, jak wszystkie inne. Niezależnie od tego, czy inwestujemy w kontrakty terminowe na ropie, kupujemy akcje jakichś firm czy obligacje państw, liczymy przede wszystkim na to, że za jakiś czas kupowane przez nas aktywa będą droższe i będziemy mogli je odsprzedać po wyższej cenie.

Kurs bitcoin faktycznie potrafi bardzo szybko rosnąć, przez co nasze zyski mogą być całkiem przyjemne. Całość transakcji prowadzi giełda kryptowalut, na której praktycznie bez żadnych opóźnień jesteśmy w stanie wykonywać transakcje nawet o znacznej wartości.

Ryzyko inwestycyjne przy bitcoin

Nie jest oczywiście tak, że kantor bitcoin przejmuje na siebie całe ryzyko z handlowania tymi aktywami. Przycisk kup bitcoin sprawi, że staniemy się właścicielami kryptowaluty, co oznacza, że możemy osiągąć pewne zyski.

W tym wypadku nie ma żadnego banku emitenta czy państwa, które swoim autorytetem w jakikolwiek sposób gwarantowałoby wartość bitcoina. Możliwe jest, chociaż tylko czysto teoretycznie, że z dnia na dzień potem wartość dobra się nie załamie. Działa to na dokładnie takich samych zasadach, jak przy inwestowaniu w akcje czy kupowaniu złota, więc trudno jest się tutaj doszukiwać jakiegoś specjalnego ryzyka. Inwestowanie to zawsze ryzyko.